alebo nájdi dovolenku:

Robota.sk Za lepším zamestnaním.



Hľadať zamestnanie pre fulltextom

Klasifikácia počítačových systémov

Číslicový počítač je definovaný ako zložitý univerzálny číslicový systém (automat), určený na samočinné vykonávanie požadovanej postupnosti operácií (výpočtov) nad údajmi, zobrazenými číslicovým kódom, na základe vopred pripraveného a v pamäti uloženého programu.

Výpočtový proces je transformácia vstupných údajov na výstupné. Je to postupnosť operácií, ktoré vedú od počiatočných vstupných údajov ku konečným výsledkom. Technické prostriedky (hardvér, angl. hardware) sú technické zariadenia číslicového počítača, ktoré umožňujú uchovávanie, spracovanie a prenos binárne kódovaných informácií. Tieto prostriedky sú navzájom poprepájané do určitej architektúry, ktorá charakterizuje spôsob spracovania informácií.

Programové prostriedky (softvér, angl. software)  – programy – v užšom význame sú to binárne zakódované informácie o spôsobe spracovania určitých údajov doplnené podľa potreby o binárne zakódované údaje – t. j. program tvorí postupnosť inštrukcií a údajov. Program môže existovať v rôznych formách. Tá forma, ktorá je binárne kódovaná a je priamo vykonateľná na danom číslicovom počítači, sa nazýva vykonateľná forma. Program môže existovať aj v textovom tvare ako tzv. zdrojový text zapísaný v nejakom programovacom jazyku. Programové prostriedky daného číslicového počítača sú programy, ktoré môže daný počítač vykonávať – sú vykonateľné na danej architektúre. Počítačový systém (výpočtový systém) je systém zahrňujúci číslicový počítač (základné technické vybavenie – technické prostriedky), prídavné technické vybavenie a programové vybavenie (programové prostriedky).

čítajte viac o Klasifikácia počítačových systémov

Encyklopédia: ROBOTA.SK > Prírodné vedy > Informatika >

Algoritmy
Architektúra počítača
Bioinformatika
Dátové formáty
Dátové nosiče
Databázové systémy
Databázy
Formálne jazyky a automaty
Geoinformatika
Hardvér
Hypertext
Informácia
Informačné systémy
Informatici
Informatické organizácie
Informatické výhonky

Interakcia človeka s počítačom
Kódovanie
Komunikácia človek-počítač
Kryptológia
Logistika
Počítačová bezpečnosť
Počítačová grafika
Počítačová lingvistika
Počítačová terminológia
Počítačová veda
Počítačové inžinierstvo
Počítačové jazyky
Počítačové siete
Počítačové technológie

Prenosové rýchlosti
Programovanie
Súborové systémy
Softvér
Spoločné používanie súborov
Teória grafov
Telematika
Turingova cena
Umelá inteligencia
Výpočtová technika
Vyhľadávanie informácií
Zdieľanie súborov


Príbuzné výrazy:


Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.