Hľadať zamestnanie pre fulltextom
Neóterici (z gréckeho νεωτερικοι) alebo neóterická škola básnikov bol avantgardný smer v literatúre počas antiky. V gréckom prostredí sa rozvíjal počas helenizmu (od roku 323 pred Kr.) predovšetkým v prostredí alexandrijského museia. Rímsky variant tohto smeru sa označuje ako mladorímska škola (poetae novi) a v rímskom prostredí sa presadzuje počas 1. storočia pred Kr.
Neóterická poézia znamenala významný posun od tradičných básnických tém aj foriem, ktoré predstavoval predovšetkým Homér a jeho epika. Vzletné, rozsiahle eposy s mytologickými námetmi nahradili noví básnici menšími útvarmi osobného rozmeru. Na jednej strane sa tým priblížili bežnému životu a bežnému jednotlivcovi, na strane druhej sa ale pokúšali dosiahnuť v kratších básnických útvaroch metrickú a formálnu dokonalosť, a to viedlo nutne k vnútornej zložitosti ich tvorby. Niektoré básne, hoci krátke, tak vyžadovali komentár, aby im bolo možné porozumieť.
Vývoj neóterickej poézie v gréckom prostredí súvisí s podstatnými zmenami v spoločenskom a politickom usporiadaní antického sveta. Vo východnom Stredomorí obdobie helenizmu znamenalo postupný úpadok klasických mestských štátov a s nimi i zánik demokratickej tradície. Prenikanie orientálnych vplyvov do gréckej spoločnosti znamenalo vzostup absolutistických vládcov, ktorí potláčali demokraciu ako opozíciu voči svojej moci. Poézia, ale aj iné literárne druhy, jeden zo slobodných hlasov demokracie, tak bola nutne oklieštená. Stávala sa buď poplatná hegemónom svojej doby alebo sa musela vzdať svojho práva kritizovať režim a sústreďovala sa na bezvýznamné témy, ktoré nemohli mať politický podtón. Namiesto toho sa dôraz v básnictve presúval na formálnu stránku, kde jedine mohol autor vyjadriť svoje majstrovstvo.
Najvýznamnejší neóterici sa sústredili v Alexandrii, v priestoroch museia, kde mnohí z nich súčasne pôsobili v Alexandrijskej knižnici. Popredné miesto medzi nimi zastávajú:
čítajte viac o Neóterici
Encyklopédia: ROBOTA.SK > Literatúra > Literárne hnutia >
Príbuzné výrazy:
Text je dostupný za podmienok Creative
Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších
podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky
použitia.