alebo nájdi dovolenku:

Robota.sk Za lepším zamestnaním.



Hľadať zamestnanie pre fulltextom

Vikingovia

Vikingovia (prídavné meno znie vikinský (t.j. bez -g-); o pojme Normani pozri nižšie) sú predkovia dnešných Dánov, Nórov a Švédov v tzv. vikingskom období (800 - 1066), charakterizovanom dobyvačnými výpravami zo Škandinávie a Dánska do Británie, na Island, do Grónska, Severnej Ameriky a inde.

Pôvod tohto možno severského mena je nejasný aj pre nejasné spojenie anglosaského jazyka s nórčinou. Slovo má viacero významov (z stredovekej nórčiny - vikingr): lupič, moreplavec, pirát. Doslovne často prekladané ako, „ten kto prišiel z fjordov“ (vik = potok, malá zátoka). Iné staršie vysvetlenia poukazujú na to, že základ slova wik, by mohol znamenať dedina alebo tábor[1].

Anglosaské kroniky ich označujú ako Dáni[1], franské ako Normani. Slovania označovali Vikingov, s ktorými sa stretávali ako Varjagovia[2].

[upraviť] Dejiny

Obyvatelia Škandinávie sa po stáročia živili rybolovom a pastierstvom. Popri tom boli aj výborní námorníci a stavitelia lodí. V 6. a 7. storočí začali obchodovať v okolí Baltského mora a hlbšie vo vnútrozemí Ruska, pozdĺž veľkých riek. Toto predvikingské obdobie Škandinávie sa označuje ako vendelské obdobie (600 - 1000).

Najmä koncom 8. storočia začali z neznámych dôvodov podnikať agresívne nájazdy na pobrežie Európy. Stavali rýchle a dlhé lode s nízkym ponorom, ktoré im umožňovali rýchlo a prekvapivo udrieť z mora i z rieky. Volali ich dračie lode, drakkar, lebo boli zdobené dračími hlavami. Vo vikingskom období sa rozlišujú vojnové lode, lode na ďaleké cesty, obchodné lode a kráľovské jachty na slávnostné plavby pri pobreží a v pokojných vodách. Ľudia obývajúci pobrežia mora a riek Nemecka, Francúzska a Anglicka žili v neustálom strachu pred vikingskými nájazdníkmi. Za začiatok vikingských výprav sa považuje rok 793, kedy nórski Vikingovia spustošili kláštor Lindisfarne na pobreží Northumbrie.

Prvá fáza ich výprav počas 1. polovice 9. storočia zahŕňala len živelné výpravy menšieho rozsahu. Vďaka obrannému systému postavenému Karlom Veľkým sa podarilo ešte na niekoľko desaťročí odvrátiť vikingské nájazdy na severných brehoch Franskej ríše, no od 40. rokov 9. storočia sa začali ich mohutné vpády.

Táto druhá fáza, odohrávajúca sa počas 2. polovice 9. storočia a celého 10. storočia je charakterizovaná organizovanými výpravami často na čele s najvyššími šľachticmi alebo členmi kráľovských rodov. Ako vojnová korisť sa na sever dostávalo striebro (ozdoby alebo mince), ktoré bolo v Škandinávii hlavným hodnotovým ekvivalentom a preto bolo nájdené v stovkách pokladov v celej Škandinávii:

čítajte viac o Vikingovia

Encyklopédia: ROBOTA.SK > Etnológia > Etniká, národy a národnosti >

Íri
Číňania
Česi
Čuvaši
Škóti
Španieli (etnikum)
Švédi
Švajčiari
Židia
Afganci
Africké etniká, národy a národnosti
Afrikánci
Alani
Albánci
Angličania
Arabi
Arméni
Asýrčania (súčasnosť)
Azerbajdžanci
Baškirovia
Baskovia
Bengálci
Bosniaci
Bulhari
Chetiti
Curaçajčania
Dákovia
Dáni
Eskimáci
Etnické skupiny podľa kontinentu
Etniká, národy a národnosti podľa štátu
Etnologické výhonky
Etruskovia
Evenovia
Fíni

Faerčania
Feničania
Filištínci
Filipínci
Flámi
Francúzi
Góti
Germáni
Gréci
Gruzínci
Haiťania
Havajčania
Holanďania
Ióni
Indiáni
Indonézania
Indovia
Japonci
Kórejčania
Keňania
Kelti
Kopti
Kozáci
Kubánci
Kurdi
Laosania
Litovci
Lužickí Srbi
Maďari
Malťania
Mandžusko-tunguzské národy
Menšiny
Mexičania
Moldavčania

Nóri
Nemci
Nigerčania
Nomádi
Oseti
Osobnosti podľa pôvodu
Panamčania
Poliaci
Portoričania
Portugalčania
Protobulhari
Rómovia
Rakúšania
Románi
Rumuni
Rusíni
Rusi
Sýrčania
Slováci
Slovania
Starí Germáni
Sumeri
Taliani
Tatári
Thajčania
Turci (Anatólia)
Turkické národy
Ukrajinci
Uralské národy
Vandali
Vikingovia
Walesania


Príbuzné výrazy:


Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.